Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Zemlje BRIKS-a učestvuju u rešavanju evropske dužničke krize?
Hronika

Glas Rusije: Zemlje BRIKS-a učestvuju u rešavanju evropske dužničke krize?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. septembar 2011.

Kroz medije i dalje curi informacija da će zemlje Briks učestvovati u rešavanju evropske dužničke krize. Tako brazilski Valor Ekonomiko pozivajući se na anonimni izvor, piše da članovi Briksa mogu da iskoriste svoje rezerve da otkupe obligacije Nemačke i Velike Britanije. Vlasti Kine izjavljuju takođe da mogu da pomognu Evropi. Ipak zemlje koje su na granici krize moraju same da urede svoje poslove.

Zasad se ne navode detalji o tome kako će se ostvarivati otkup obligacija. Poznato je samo da se ne radi o najproblematičnijim – grčkim. Konačna odluka može biti doneta 22. septembra na susretu ministara finansija i šefova Centralniha banaka zemalja Briks u Vašingtonu – piše pomenuto izdanje. Ta informacija može biti tačna, rekao je u intervjuu za Glas Rusije direktor za makroekonomska istraživanja Više škole ekonomije Sergej Aleksašenko. Druga je stvar što će se parametri saradnje dugo usaglašavati:

- Prvo – nije jasno kakav će biti obim pomoći. Ako se radi o desetinama milijardi evra, to neće biti ozbiljna podrška Evropskoj uniji. Setimo se samo da je državni dug Italije 1,8 biliona evra. Drugo – hoće li moći da se dogovore o nivou procentnih stopa? Zemlje evrozone su zainteresovane za niske procentne stope, a stav Briksa po tom pitanju ne znamo.  Treće – osim problema sa budžetom u evrozoni ima još problema sa manjkom kapitala u bankama. I zasad je nejasno da li su zemlje Briks spremne da govore na tu temu. Meni se čini da će članovi Briks pre svega da se dogovaraju sa zemljama kojima je potrebna pomoć, a ne međusobno.

Konkretni koraci u tom smeru su napravljeni. Juče je zvanični Rim potvrdio informaciju nekih medija da je uspeo da se dogovori sa Pekingom o prodaji italijanskih državnih obligacija. Kina još ne komentariše tu izjavu.

U sredu u svom govoru na Svetskom ekonomskom forumu u Daljanu, predsednik Državnog saveta Kine je izjavio da je neophodno da se stane na put novom rastu dužničke krize u zoni evro. Peking može da pruži ruku pomoći, rekao je Ven Đabao, ali je dodao da ipak zemlje EU moraju da preduzmu konkretne mere za kontrolu. Zbog sličnih izjava indeksi azijskih berzi su pali do minimalnih godišnjih pokazatelja.

A agencija Mudis, kako je i obećala, smanjila je kreditni rejting francuskih banaka Sosiete Ženeral i Kredi Agrikol. Rejting BNP Paribas ipak je ostao nepromenjen.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner